LYC - Race Schedule 2011

Quick Links:   July 2011 Handicaps ( based on June 2011 racing )     2011 SI's

Click race name to see results.

Rear Commodore: Ian Mann

Date

Time

Race

Officer of the Day

Thu May 26

17:00-20:00

Sign-up for Racing, Collect packages (Proof of Insurance)

OD Signup

Thu Jun 2

18:30

Thursday Night Tune Up Race

Race Committtee

Sun Jun 5

13:30

Ocean Tray

Poohsticks

Thu Jun 9

18:30

TNS Glube #1

Sea Salt

Sun Jun 12

13:30

Commodore's Cup

Awesome 2.0

Thu Jun 16

18:30

TNS Glube #2

Poohsticks

Sun Jun 19

13:30

Crown Diamond Race

TBA

Thu Jun 23

18:30

TNS Glube #3

Pelagic

Sun Jun 26

13:30

Leeward Island Trophy

Topaz

Thu Jun 30

18:30

TNS Glube #4

Awesome 2.0

**June**

TNS Glube Series         "A" Series "B"

Fri Jul 1

13:00

MICA LYC Around the Islands Race

Sat Jul 2

11:00

LYC Race Week in a Day (Mahone Bay Challenge Cup)

NOR

Sun Jul 3

13:30

Princes Inlet Challenge  LYC to CYC  Club Race

Aileen

Tue Jul 5

18:00

Dinghy Racing

Thu Jul 7

18:30

TNS Scotia Trawler Series #1

SlyFox

Sun Jul 10

13:30

Craft Festival Race

Poohsticks

Tue Jul 12

18:00

Dinghy Racing

Thu Jul 14

18:30

TNS Scotia Trawler Series #2

Sea Salt

Sun Jul 17

13:30

Himmelman's Trophy

Sly Fox

Tue Jul 19

18:00

Dinghy Racing

Thu Jul 21

18:30

TNS Scotia Trawler Series #3

Topaz

Sun Jul 24

13:30

Boland's Cup

TBA

Tue Jul 26

18:00

Dinghy Racing

Wed Jul 27

19:30

Andreas Josenhans- Mid Season Sailing Critique

Thu Jul 28

18:30

TNS Scotia Trawler Series #4  (Mahone Bay Pirate Race)

PING

**July**

TNS Scotia Trawler Series         "A" Series "B"

Sat Jul 30

12:00

Mahone Bay Pirate Days       NOR

Mahone Bay Start

Sun Jul 31

12:00

Mahone Bay Pirate Days ( Highliner Cup- MB Start)

Mahone Bay Start

Tue Aug 2

18:00

Dinghy Racing

Thu Aug 4

18:30

TNS Paceship Series # 1

SlyFox

Sat Aug 6

TBA

One-Design Regatta Day #1   ( J29, J24 ) 

Notice of Race

Sun Aug7

TBA

One-Design Regatta Day #2  ( J29, J24 ) 

Sailing Instructions

Tue Aug 9

TBA

Graham Creighton Jr/Senior Regatta

Aug 10 -13

CYC

Chester Race Week

Sun Aug 14

13:30

Martin Fielding Cup -

Tsunami

Tue Aug 16

18:00

Dinghy Racing

Thu Aug 18

18:30

TNS Paceship Series # 2

Topaz

Aug 20 - 26

LYC

Canadian Optimist Championships

 

Thu Aug 25

18:30

TNS Paceship Series # 3 (postponed see Sept 11)

TBA

Sun Aug 28

13:30

Sable Sailmakers Cup ( no race held )

TBA

Thu Sep 1

18:30

TNS Paceship Series # 4

Minimum Payment

**August**

TNS Paceship Series        "A" Series "B"

Sun Sep 4

11:00

RG Smith Trophy ( around Tancook Island )

Awesome 2.0

Thu Sep 8

18:00

TNS Fall Series #1

SlyFox

Sun Sep 11

13:30

Fisheries Exhibition series A&B   (2 short races)
Race #1 will also be used for Scotia Trawler Series #3

Poohsticks

Thu Sep 15

18:00

TNS Fall Series #2

Pelagic

Sun Sep 18

13:30

Blue Banner Cup

SlyFox

Thu Sep 22

18:00

TNS Fall Series #3

Topaz

Sun Sep 25

13:30

Bluenose Motors Trophy

Minimum Payment

Thu Sep 29

18:00

TNS Fall Series # (Absolute Last Race)

Rumble Fish

**September**

TNS Fall Series Series "A" Series "B"

Sat Oct 1

18:30

Closing Dinner and Awards - slideshow

Awards pictures soon!