LYC - Race Schedule 2010

Quick Links:   Starting 2010 Handicaps ( based on 2009 racing )   2009 Course Card   2010 SI's

Click race name to see results.

Rear Commodore: Margie Knickle

Date

Time

Race

Officer of the Day

Thu May 20

19:00

Racer's Forum

Thu May 27

18:30

Thursday Night Tune Up Race

Sun May 30

13:30

Crown Diamond Trophy

Thu Jun 3

18:30

TNS Glube #1

Awesome 2.0

Sun Jun 6

13:30

Ocean Tray

Thu Jun 10

18:30

TNS Glube #2

Sun Jun 13

13:30

Commodore's Cup

Sticky Fingers

Thu Jun 17

18:30

TNS Glube #3

Sea Salt

Sun Jun 20

13:30

Highliner Cup

Poohsticks

Thu Jun 24

18:30

TNS Glube #4

Awesome 2.0

Sun Jun 27

13:30

Leeward Island Trophy

Awesome 2.0

**June**

TNS Glube Series "A" Series "B"

Thu Jul 1

13:00

MICA LYC Three Islands Race   "SAILING DIRECTIONS"

Gosling

Thu Jul 1

18:30

TNS Scotia Trawler Series #1

Poohsticks

Sat Jul 3

11:00

LYC Race Week in a Day (Mahone Bay Challenge Cup)

NOR

Sun Jul 4

13:00

Princes Inlet Challenge  LYC to CYC  ( LYC only results )

Scotch Mist

Tue Jul 6

17:00

Dinghy Racing

Thu Jul 8

18:30

TNS Scotia Trawler Series #2

Poohsticks

Sun Jul 11

13:30

Craft Festival Race

Sly Fox

Tue Jul 13

17:00

Dinghy Racing

Wed Jul 14

19:00

Andreas Josenhans Sailing Presentation

Thu Jul 15

18:30

TNS Scotia Trawler Series #3

Sea Salt

Sun Jul 18

13:30

Himmelman's Trophy

Topaz

Tue Jul 20

17:00

Dinghy Racing

Thu Jul 22

18:30

TNS Scotia Trawler Series #4

Pelagic

**July**

TNS Scotia Trawler Series "A" Series "B"

Sun Jul 25

13:30

Boland's Cup

Awesome 2.0

Tue Jul 27

17:00

Dinghy Racing

Thu Jul 29

18:30

TNS Paceship Series # 1

Minimum Payment

Sun Aug1

13:30

Ian Kent Race Day

MAAD MA

Tue Aug 3

17:00

Dinghy Racing

Thu Aug 5

09:00

LYC Sail Fest 2010

Thu Aug 518:30 TNS Paceship Series # 2Gosling

Fri Aug 6

09:00

LYC Sail Fest 2010

Sat Aug 7

TBA

One-Design Regatta Day #1   ( J29, J24 )  

NOR 

Sun Aug 8

TBA

One-Design Regatta Day #2  ( J29, J24 ) 

SI's

Sun Aug 8

SCHOONER RACE WEEK (8TH 14TH)

Tue Aug 10

17:00

Dinghy Racing

Aug 11-14

Chester Race Week

Sun Aug 15

TBA

LTS Jr/Senior Regatta

Tue Aug 17

17:00

Dinghy Racing

Thu Aug 19

18:30

TNS Paceship Series # 3

TBA

Sun Aug 22

13:30

Martin Fielding Cup

Rush Hour

Tue Aug 24

17:00

Dinghy Racing

Thu Aug 26

18:30

TNS Paceship Series # 4

Tsunami

Sun Aug 29

13:30

Sable Sailmakers Cup

Sly Fox

**August**

TNS Paceship Series "A" Series "B"

Thu Sep 2

18:00

TNS Fall Series #1

TBA

Sun Sep 5

11:00

RG Smith Trophy ( around Tancook Island )

Topaz

Thu Sep 9

18:00

TNS Fall Series #2

Awesome 2.0

Sun Sep 12

13:30

Fisheries Exhibition series A&B   (2 short races)

Rush Hour

Thu Sep 16

18:00

TNS Fall Series #3

Sly Fox

Sun Sep 19

13:30

Blue Banner Cup

Minimum Payment

Thu Sep 23

18:00

TNS Fall Series #4 

Sea Salt

**September**

TNS Fall Series Series "A" Series "B"

Sun Sep 26

13:30

Bluenose Motors Trophy

Poohsticks

Thu Sep 30

18:00

Absolute Last Race Trophy (Captain Morgan's Absolute Last Race) or is it Gosling?

Gosling
Sat Oct 218:30 Closing Dinner and Awards